مدیریت و اخلاق اگر می‌خواهید در اوج بمانید، باید به همان اندازه سخت‌تر كار كنید. tag:http://www.javidinejad.ir 2017-09-19T18:46:55+01:00 mihanblog.com 30 اصول جهانی موفقیت در زندگی 2017-09-19T08:21:39+01:00 2017-09-19T08:21:39+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2429 دکتر بهرام جاویدی نژاد 30 اصول جهانی موفقیت در زندگی   برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست بلکه آشنایی با قوانین مخصوص و به کارگیری آنها در زندگی می تواند شما را سریعتر به اهداف تان رسانده و باعث موفق شدن شما در هر کاری شود.در این بخش 30 قانون جهانی موفقیت را باهم مرور خواهیم کرد:   1 - قانون انگیزه   هر چه می گویید یا انجام می دهید از تمایلات درونی، خواسته های شما سرچشمه می گیرد. پس برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه ها را مشخص کرد تا با یک برنامه ریزی اصولی به هدف رسید. &nbsp

30 اصول جهانی موفقیت در زندگی

 

برای کسب موفقیت تنها تلاش کافی نیست بلکه آشنایی با قوانین مخصوص و به کارگیری آنها در زندگی می تواند شما را سریعتر به اهداف تان رسانده و باعث موفق شدن شما در هر کاری شود.در این بخش 30 قانون جهانی موفقیت را باهم مرور خواهیم کرد:

 

1 - قانون انگیزه

 

هر چه می گویید یا انجام می دهید از تمایلات درونی، خواسته های شما سرچشمه می گیرد. پس برای رسیدن به موفقیت باید انگیزه ها را مشخص کرد تا با یک برنامه ریزی اصولی به هدف رسید.

 

2 - قانون انتظار

اگر با اعتماد به نفس، انتظار وقوع چیزی را در جهان پیرامونتان داشته باشید آن چیز به وقوع می پیوندد . شما همیشه هماهنگ با انتظارات تان عمل می کنید و این انتظارات بر رفتار و چگونگی برخورد اطرافیانتان تأثیر می گذارد.

 

3 - قانون تمرکز

هر چیزی را که روی آن تمرکز کرده و به آن فکر کنید در زندگی واقعی، شکل گرفته و گسترش پیدا می کند. بنابراین باید فکر خود را بر چیزهایی متمرکز کنید که واقعاً طالب آن هستید.

 

4 - قانون عادت

حداقل  95  درصد از کارهایی که انجام می دهیم از روی عادت است. پس می توانیم عادت هایی را که موفقیت مان را تضمین می کنند در خود پرورش دهیم؛ و تا هنگامی که رفتار مورد نظر به صورت اتوماتیک و غیر ارادی انجام نشود، تمرین و تکرار آگاهانه و مداوم آن را ادامه دهیم.

 

5 - قانون انتخاب

زندگی ما نتیجه انتخاب های ما تا این لحظه است. چون همیشه در انتخاب افکار خود آزاد هستیم، کنترل کامل زندگی و تمامی آن چه برایمان اتفاق می افتد در دست خودمان است.

 

6 - قانون تفکر مثبت

برای رسیدن به موفقیت و شادی، تفکر مثبت امری ضروری است. شیوه تفکر شما نشان دهنده ی ارزش ها، اعتقادات و انتظارات شماست.

 

7 - قانون تغییر

تغییر ، غیر قابل اجتناب است و ما باید استاد تغییر باشیم نه قربانی آن.

 

8 - قانون کنترل

سلامتی ، شادی و عملکرد درست از طریق کنترل کامل افکار، اعمال و شرایط پیرامونمان به وجود می آید.

 

9 - قانون مسؤولیت

هر چه و هر کجا که هستید به خاطر آن است که خودتان این طور خواسته اید. مسوولیت کامل آن چه که هستید ، آن چه که به دست آورده اید و آن چه که خواهید شد بر عهده خود شماست.

 

10 - قانون پاداش

عالم در نظم کامل به سر می برد و ما پاداش کامل اعمالمان را می گیریم. همیشه از همان دست که می دهیم از همان دست می گیریم. اگر از عالم بیشتر دریافت می کنید به این دلیل است که بیشتر می بخشید.

 

11 - قانون خدمت

پاداش هایی را که در زندگی می گیرید با میزان خدمت شما به دیگران رابطه مستقیم دارد. هر چه بیشتر برای بهبود زندگی و سعادت دیگران کار کنید و توانایی های خود را افزایش دهید، در عرصه های مختلف زندگی خود بیشتر پیشرفت می کنید.

 

12 -  قانون علت و معلول

هر چه به دلیلی رخ می دهد. برای هر علتی معلولی است و برای هر معلولی علت یا علت های به خصوصی وجود دارد، چه از آن ها اطلاع داشته باشید چه نداشته باشید. چیزی به اسم اتفاق وجود ندارد. در زندگی هر کاری را که بخواهید می توانید انجام دهید به شرط آن که تصمیم بگیرید که دقیقاً چه می خواهید و سپس عمل کنید.

 

13 - قانون ذهن

شما تبدیل به همان چیزی می شوید که درباره آن بیشتر فکر می کنید. پس همیشه درباره چیزهایی فکر کنید که واقعاً طالب آن هستید.

 

14 - قانون عینیت یافتن ذهنیات

دنیای پیرامون شما تجلی فیزیکی دنیای درون شماست. کار اصلی شما در زندگی این است که زندگی مورد علاقه خود را در درون خود خلق کنید. زندگی ایده آل خود را با تمام جزییات آن مجسم کنید و این تصویر ذهنی را تا زمانی که در دنیای پیرامون شما تحقق پیدا کند حفظ کنید.

 

15 - قانون رابطه مستقیم

زندگی بیرونی شما بازتاب زندگی درونی شماست. بین طرز تفکر و احساسات درونی شما ، و عملکرد و تجارب بیرونی تان رابطه مستقیم وجود دارد. روابط اجتماعی ، وضعیت جسمانی شرایط مالی و موفقیت های شما بازتاب دنیای درونی شماست.

 

 

16 - قانون باور

هر چیزی را که عمیقاً باور داشته باشید به واقعیت تبدیل می شود. شما آن چه را که می بینید باور نمی کنید بلکه آن چیزی را می بینید که قبلاً به عنوان باور انتخاب کرده اید. پس باید باورهای محدود کننده ای را که مانع موفقیت شما هستند شناسایی کنید و آن ها را از بین ببرید.

 

17 - قانون ارزش ها

نحوه عملکرد شما همیشه با زیر بنایی ترین ارزش ها و اعتقادات شما هماهنگ است. آن چه که

ارزش هایی را که واقعاً به آن اعتقاد دارید بیان می کند ادعاهای شما نیست بلکه گفته ها، اعمال و انتخاب های شما به ویژه در هنگام ناراحتی و عصبانیت است.

 

18 - قانون تأثیر تلاش

همه امید ها، رویاها، هدف ها و آرمان های ما در گرو سخت کوشی است. هر چه بیشتر تلاش کنیم؛ موفقیت بیشتری کسب خواهیم کرد.

 

19 - قانون آمادگی

در هر حوزه ای موفق ترین افراد ، آن هایی هستند که وقت بیشتری را صرف کسب آمادگی برای انجام کارها می کنند. عملکرد خوب نتیجه آمادگی کامل است.

 

20 - قانون حد توانایی

شاید برای انجام همه کارها وقت کافی وجود نداشته باشد ولی همیشه برای انجام مهم ترین کارها وقت کافی هست. هر چه بیشتر کار کنیم کارایی بیشتری پیدا می کنیم. اما باید اموری را بر عهده بگیریم که در حد توانمان باشد.

 

 21 - قانون تصمیم

مصمم بودن از ویژگی های اساسی افراد موفق است. در زندگی هر جهشی در جهت پیشرفت هنگامی حاصل می شود که در موردی تصمیم روشنی گرفته باشیم.

 

22 - قانون خلاقیت

ذهن ما می تواند به هر چیزی که باور داشته باشد دست یابد . هر نوع پیشرفتی در زندگی با یک ایده آغاز می شود و چون توانایی ما در خلق ایده های جدید نامحدود است آینده نیز محدودیتی نخواهد داشت.

 

 23 - قانون استقامت

معیار ایمان به خود، توانایی استقامت در برابر سختی ها، شکست ها و ناامیدی هاست . استقامت ویژگی اساسی موفقیت است . اگر به اندازه کافی استقامت کنیم، طبیعتاً سرانجام موفق خواهیم شد.

 

24 - قانون صداقت

خوشبختی زمانی به سراغ ما می آید که تصمیم بگیریم هماهنگ با والاترین ارزش ها و عمیق ترین اعتقادات خود زندگی کنیم. همواره باید با آن بهترین بهترین ها که در درون مان وجود دارد صادق باشیم.

 

 25 - قانون انعطاف پذیری

در تعیین اهداف خود قاطعیت داشته باشید، اما در مورد روش دست یابی به آن ها انعطاف پذیر باشید. درعصر تحولات سریع و رقابت شدید، انعطاف پذیری از ضروریات است.

 

 26 - قانون خوشبختی

کیفیت زندگی ما را احساسمان در هر لحظه تعیین می کند واحساس ما را تفسیر خودمان از وقایع پیرامونمان مشخص می سازد، نه خود وقایع. هرگز برای این که تجربه خوشی از دوران کودکی داشته باشید دیر نیست. کافی است گذشته را مرور کنید و روشی را که برای تفسیر تجربیات خود داشته اید تغییر دهید.

 

27 - قانون تعجیل

ما همواره دوست داریم که هر چه زودتر به آرزوهایمان برسیم، به همیت دلیل است که در تمام عرصه های زندگی بی قراریم.

 

28 - قانون فرصت

بهترین فرصت ها اغلب در معمولی ترین موقعیت های زندگی مان به وجود می آید. پس بزرگترین فرصت ها به احتمال زیاد همیشه در دسترس ماست.

 

29 - قانون خود شکوفائی

شما می توانید هر چه را که برای رسیدن به اهداف تعیین شده خود به آن نیاز دارید بیاموزید. آن هایی که می آموزند توانا هستند.

 

30 - قانون بخشندگی

هر چه بیشتر ، بدون انتظار پاداش به دیگران خدمت کنید خیر و نیکی بیشتری به شما می رسد، آن هم از جاهایی که اصلاً انتظار ندارید. شما تنها در صورتی حقیقتاً خوشبخت خواهید شد که احساس کنید به دلیل خدمت به دیگران انسان با ارزشی هستید

 

]]>
ماجرای مردی خسیس و طلاهایش 2017-09-19T04:38:29+01:00 2017-09-19T04:38:29+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2428 دکتر بهرام جاویدی نژاد مردی خسیس طلاهایش را در گودالی پنهان کرد و هر روز به آنها سر میزد. یک روز یکی از همسایگانش طلاها را برداشت. مرد خسیس به گودال سر زد اما طلاهایش را نیافت و شروع به شیون و زاری کرد. رهگذری پرسید: چه شده؟ مرد حکایت طلاها را گفت. رهگذر گفت: این که ناراحتی ندارد. سنگی در گودال بگذار و فکر کن که شمش طلاست،  تو که از آن استفاده نمیکنی، سنگ و طلا چه فرقی برایت دارد؟ ارزش هر چیزی در داشتن آن نیست بلکه در استفاده از آن است  

مردی خسیس طلاهایش را در گودالی پنهان کرد

 و هر روز به آنها سر میزد. یک روز یکی از همسایگانش

 طلاها را برداشت. 

مرد خسیس به گودال سر زد اما طلاهایش 

را نیافت و شروع به شیون و زاری کرد. 

رهگذری پرسید: 

چه شده؟

 مرد حکایت طلاها را گفت.

 رهگذر گفت: 

این که ناراحتی ندارد. 

سنگی در گودال بگذار و فکر کن که شمش طلاست،  

تو که از آن استفاده نمیکنی، سنگ و طلا چه فرقی برایت دارد؟

 ارزش هر چیزی در داشتن آن نیست بلکه در استفاده از آن است

 

]]>
دانشگاه استنفورد 2017-09-18T03:09:07+01:00 2017-09-18T03:09:07+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2427 دکتر بهرام جاویدی نژاد خانمی با لباس کتان راه راه وشوهرش با کت وشلوار دست دوز  و کهنه در شهر بوستن از قطار پایین آمدند و بدون هیچ قرار  قبلی راهی دفتر رییس دانشگاه هاروارد شدند. منشی فوراً متوجه شد این زوج روستایی هیچ کاری در هاروارد ندارند و احتمالاً اشتباهی وارد دانشگاه شده اند. مرد به آرامی گفت:  «مایل هستیم رییس را ببینیم.» منشی با بی حوصلگی گفت: «ایشان امروز گرفتارند.» خانم جواب داد: « ما منتظر خواهیم شد.» منشی ساعتها آنها را نادیده گرفت و به این امید بود که بالا

خانمی با لباس کتان راه راه وشوهرش با کت وشلوار دست دوز

 و کهنه در شهر بوستن از قطار پایین آمدند و بدون هیچ قرار

 قبلی راهی دفتر رییس دانشگاه هاروارد شدند. منشی فوراً

متوجه شد این زوج روستایی هیچ کاری در هاروارد ندارند و

احتمالاً اشتباهی وارد دانشگاه شده اند. مرد به آرامی گفت:

 «مایل هستیم رییس را ببینیم.» منشی با بی حوصلگی گفت:

«ایشان امروز گرفتارند.» خانم جواب داد:

« ما منتظر خواهیم شد.»

منشی ساعتها آنها را نادیده گرفت و به این امید بود

که بالاخره دلسرد شوند و پی کارشان بروند. اما این طور نشد.

منشی که دید زوج روستایی پی کارشان نمی روند سرانجام

 تصمیم گرفت برای ملاقات با رییس از او اجازه بگیرد و رییس

 نیز بالاجبار پذیرفت. رییس با اوقات تلخی آهی کشید و از دل

رضایت نداشت که با آنها ملاقات کند. به علاوه از اینکه اشخاصی

 با لباس کتان و راه راه وکت وشلواری دست دوز و کهنه وارد

 دفترش شده، خوشش نمی آمد.خانم به او گفت: ما پسری

 داشتیم که یک سال در هاروارد درس خواند.

 وی اینجا راضی بود. اما حدود یک سال پیش در حادثه ای

کشته شد. شوهرم و من دوست داریم بنایی به یادبود او در

 دانشگاه بنا کنیم. رییس با غیظ گفت : خانم محترم ما

 نمی توانیم برای هرکسی که به هاروارد می آید و می میرد،

بنایی برپا کنیم. خانم به سرعت توضیح داد: آه نه،

نمی خواهیم مجسمه بسازیم. فکر کردیم بهتر باشد ساختمانی

 به هاروارد بدهیم. رییس لباس کتان راه راه و کت و شلوار دست

 دوز و کهنه آن دو را برانداز کرد و گفت: یک ساختمان!

می دانید هزینه ی یک ساختمان چقدر است؟

 ارزش ساختمان های موجود در هاروارد هفت و نیم میلیون دلار است.

 خانم یک لحظه سکوت کرد. رییس خشنود بود. شاید حالا

 می توانست از شرشان خلاص شود. زن رو به شوهرش

کرد و آرام گفت:

 آیا هزینه راه اندازی دانشگاه همین قدر است؟

پس چرا خودمان دانشگاه راه نیندازیم؟

شوهرش سر تکان داد. رییس سردرگم بود.

آقا و خانمِ لیلاند استنفورد بلند شدند و راهی کالیفرنیا شدند،

یعنی جایی که دانشگاهی ساختند که تا ابد نام آنها را برخود دارد.

 دانشگاه استنفورد از بزرگترین دانشگاههای جهان، یادبود

 پسری که هاروارد به او اهمیت نداد. شماچقدر از پوشش و

ظاهرانسانها قضاوت میکنید؟

 و حتی شاید آنها را پس می زنید؟

 انسانها را به شعور و شخصیت و اصالت آنها بشناسید

 نه به لباس ظاهری.

 

]]>
سازنده ترین کلمه گذشت است 2017-09-18T02:41:51+01:00 2017-09-18T02:41:51+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2426 اتنا جاویدی نژاد سازنده ترین کلمه گذشت است آن را تمرین کن   پرمعنی ترین کلمه ما است آن را به کار بر   عمیق ترین کلمه عشق است به آن ارج بده   بی رحم ترین کلمه تنفر است با آن بازی نکن   خودخواهانه ترین کلمه من است از آن حذر کن     ناپایدارترین کلمه خشم است آن را فرو بر   بازدارنده ترین کلمه ترس است با آن مقابله کن   با نشاط ترین کلمه کار است به آن بپرداز   پوچ ترین کلمه طمع است آن را بکش &

سازنده ترین کلمه گذشت است

آن را تمرین کن

 

پرمعنی ترین کلمه ما است

آن را به کار بر

 

عمیق ترین کلمه عشق است

به آن ارج بده

 

بی رحم ترین کلمه تنفر است

با آن بازی نکن

 

خودخواهانه ترین کلمه من است

از آن حذر کن

 

 

ناپایدارترین کلمه خشم است

آن را فرو بر

 

بازدارنده ترین کلمه ترس است

با آن مقابله کن

 

با نشاط ترین کلمه کار است

به آن بپرداز

 

پوچ ترین کلمه طمع است

آن را بکش

 

سازنده ترین کلمه صبر است

برای داشتنش دعا کن

 

روشن ترین کلمه امید است

به آن امیدوار باش

 

ضعیف ترین کلمه حسرت است

حسرت کش نباش

 

 

تواناترین کلمه دانش است

آن را فرا گیر

 

محکم ترین کلمه پشتکار است

آن را داشته باش

 

سمی ترین کلمه شانس است

به امید آن نباش

 

لطیف ترین کلمه لبخند است

آن را حفظ کن

 

 

ضروری ترین کلمه تفاهم است

آن را ایجاد کن

 

سالم ترین کلمه سلامتی است

به آن اهمیت بده

 

اصلی ترین کلمه اعتماد است

به آن اعتماد کن

 

دوستانه ترین کلمه رفاقت است

از آن سو استفاده نکن

 

 

زیباترین کلمه راستی است

با آن روراست باش

 

زشت ترین کلمه تمسخر است

دوست داری با تو چنین شود؟!

 

 

موقر ترین کلمه احترام است

برایش ارزش قائل شو

 

آرامترین کلمه آرامش است

آرامش را دریاب

 

عاقلانه ترین کلمه احتیاط است

حواست را جمع کن

 

دست و پا گیر ترین کلمه محدودیت است

اجازه نده مانع پیشرفتت شود

 

سخت ترین کلمه غیر ممکن است

غیر ممکن وجود ندارد

 

مخرب ترین کلمه شتابزدگی است

مواظب پل های پشت سرت باش

 

تاریک ترین کلمه نادانی است

آن را با نور علم روشن کن

 

 

کشنده ترین کلمه اضطراب است

آن را نادیده بگیر

 

صبور ترین کلمه انتظار است

منتظرش بمان

 

با ارزش ترین کلمه بخشش است

برای بخشش هیچوقت دیر نیست

 

 

قشنگ ترین کلمه خوشرویی است

 

راز زیبایی در آن نهفته است

 

رسا ترین کلمه وفاداری است

بدان که جمع همیشه بهتر از یک فرد بودن است

 

محرک ترین کلمه هدفمندی است

زندگی بدون آن پوچ است

 

و

 

هدفمند ترین کلمه موفقیت است

پس پیش به سوی موفقیت

 

]]>
حواس انسان 8 گانه است نه 5 گانه 2017-09-18T00:15:38+01:00 2017-09-18T00:15:38+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2425 اتنا جاویدی نژاد حواس انسان 8 گانه است نه 5 گانه : محققان اعلام کردند که ما علاوه بر داشتن 5 حس  شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی و لامسه دارای سه حس دیگر هستیم که از وجود آن بی‌خبریم. به گزارش یاهو، به گفته این محققان در ضمیر ناخودآگاه ما حواس دیگری علاوه بر حواس پنجگانه وجود دارد که به صورت ناخواسته نادیده گرفته شده‌اند. به گفته محققان این پژوهش،  ما دارای حسی به نام "thermoception"  (حس حرارت) هستیم که مسئول سنجش درجه حرارت بوده و به ما کمک می‌کند تا در سرمای ز

حواس انسان 8 گانه است نه 5 گانه :

محققان اعلام کردند که ما علاوه بر داشتن 5 حس

 شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی و لامسه دارای سه حس

دیگر هستیم که از وجود آن بی‌خبریم.

به گزارش یاهو، به گفته این محققان در ضمیر ناخودآگاه ما

حواس دیگری علاوه بر حواس پنجگانه وجود دارد که به

صورت ناخواسته نادیده گرفته شده‌اند.

به گفته محققان این پژوهش،

 ما دارای حسی به نام "thermoception"

 (حس حرارت) هستیم که مسئول سنجش درجه حرارت

بوده و به ما کمک می‌کند تا در سرمای زمستان بتوانیم

 میزان سرما را درک کنیم و بر طبق این حس لباس مناسب بپوشیم.

پیشتر احساس گرما و سرما در دسته‌بندی حس لامسه

 قرار می‌گرفت این در حالی است که به گفته محققان

 این پژوهش شما برای درک سرما یا گرما نیازی

 به لمس آن ندارید.

حس دیگری که همیشه مخصوصا در مدرسه و دانشگاه

 و محل کار به کمک ما

 می‌آید

و ما از وجود آن بی‌اطلاع هستیم، proprioception (حس موقعیت اندام‌های بدن) نام دارد

 که

 به ما کمک می‌کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید

لغات مورد نظر خود را تایپ کنید.

این حس حتی در زمان راه رفتن نیز به کمک انسان آمده و فرد بدون

 نگاه کردن به زمین می‌تواند به راحتی راه رفته و به پاهای خود

 برای ادامه مسیر اطمینان کند.

به کمک این حس حتی بدون نگاه کردن به اندام‌های مختلف

بدن می‌توان موقعیت آنها را درک کرد.

شاید بتوان گفت که ما ساده ترین کارهای خود مانند رانندگی،

راه رفتن، تایپ کردن و غیره را مدیون این حس هستیم.

در نهایت، حسی به نام "equilibrioception" (حس تعادل) مربوط به حفظ تعادل ما بوده و از افتادن و زمین خوردن ما جلوگیری می‌کند.

البته محققان این پژوهش برای اثبات رسمی این ادعای جدید نیازمند انجام پژوهش‌های بیشتر هستند اما نکته قابل توجه اینجاست که بدون وجود این حواس زندگی برای ما بسیار دشوار خواهد شد.

 ایسنا

 


]]>
حوالی سی تا چهل سالگی 2017-09-17T07:58:14+01:00 2017-09-17T07:58:14+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2424 دکتر بهرام جاویدی نژاد حوالی سی تا چهل سالگی فهمیدم هرچه زیستم اشتباه بود! حالا می‌فهمم چیزی بالاتر از سلامتی چیزی بهتر از لحظه ی حال بااهمیت تر از شادی باارزش تر از تخیل و در صدر ِ همه نفسهایی که نفهمیده دَم و بازدَم می‌شدند!   حالا می‌فهمم استرس تشویش دلهره ترس ِآزمون ترس ِنتیجه ترس ِکنکور اضطراب ِسربازی   ترس از آینده وحشت از عقب ماندن دلهره تنهایی تردیدهای ِمستاصل کننده نگرانی از غربت وحشت از غریبی غصه‌های ِعصر ِجمعه اول ِ


حوالی سی تا چهل سالگی

فهمیدم هرچه زیستم اشتباه بود!

حالا می‌فهمم

چیزی بالاتر از سلامتی

چیزی بهتر از لحظه ی حال

بااهمیت تر از شادی

باارزش تر از تخیل

و در صدر ِ همه

نفسهایی که نفهمیده دَم و بازدَم می‌شدند!

 

حالا می‌فهمم

استرس

تشویش

دلهره

ترس ِآزمون

ترس ِنتیجه

ترس ِکنکور

اضطراب ِسربازی

 

ترس از آینده

وحشت از عقب ماندن

دلهره تنهایی

تردیدهای ِمستاصل کننده

نگرانی از غربت

وحشت از غریبی

غصه‌های ِعصر ِجمعه

اول ِ مهر

۱۴ فروردین

بیکاری

هرگز نه ماندگار بودند

نه ارزش ِلحظه‌های ِ هَدَررفته‌اَم را داشتند.

 

حالا می‌فهمم

یک کبد ِسالم چندبرابر ِلیسانسم ارزشمنداست.

کلیه‌هایم از تمامی ِکارهایم

دیسک کمرم ازمتراژ ِخانه

تراکم ِاستخوانم ازغروب‌های ِجمعه

روحم از تمام ِنگرانیهایم

زمانم ازهمه‌ی ناشناخته‌های ِآینده‌های ِنیامده اَم

شادیم ازتمام ِلحظه‌های ِعبوسم

امیدم ازهمه‌ی یاس‌هایم باارزش‌تر بودند.

 

حالا می‌فهمم

چقدر موهایم قیمتی بودند

و

چقدر یک ثانیه بیشترکنار ِفرزندم زنده بمانم

ارزش ِتمام ِشغلهای ِدنیا را دارد.

]]>
پیرمرد عصایش را سروته بر زمین نهاد 2017-09-17T07:49:27+01:00 2017-09-17T07:49:27+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2423 دکتر بهرام جاویدی نژاد   پیرمرد عصایش را سروته بر زمین نهاد، و چون دسته منحنی شکل آن بر زمین بود، تعادل کامل نداشت.دیگران فکر کردند که چون پیر شده ، متوجه نیست که عصایش را بر عکس بر زمین نهاده است، صاحبخانه با حالت تمسخر گفت پس چرا عصایت را بر عکس گرفته ای؟ پیر مرد آرام گفت: زیرا انتهایش خاکی وکثیف است، میخواهم فرش خانه تان خاکی وکثیف نشود. مواظب قضاوت هایمان باشیم برای کسی که می فهمد، هیچ توضیحی لازم نیست و برای کسی که نمی فهمد،  هر توضیحی اضافه است.

 

پیرمرد عصایش را سروته بر زمین نهاد،

 و چون

دسته منحنی شکل آن بر زمین بود، 

تعادل کامل

نداشت.دیگران فکر کردند که چون پیر شده ،

متوجه نیست که عصایش را بر عکس بر زمین نهاده است،

صاحبخانه با حالت تمسخر گفت

پس چرا عصایت را بر عکس گرفته ای؟

پیر مرد آرام گفت:

زیرا انتهایش خاکی وکثیف است، میخواهم فرش

خانه تان خاکی وکثیف نشود.

مواظب قضاوت هایمان باشیم

برای کسی که می فهمد،

هیچ توضیحی لازم نیست و برای کسی که نمی فهمد،

 هر توضیحی اضافه است.


]]>
بی سوادی عاطفی چیست؟ 2017-09-17T07:44:40+01:00 2017-09-17T07:44:40+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2422 دکتر بهرام جاویدی نژاد بی سوادی عاطفی چیست؟   وقتی دچار بی حوصلگی، غمگینی، ناراحتی و... میشوند نمیتوانند توضیح دهند فقط میگویند "حالم بده" یا "اعصابم خرُده".    اما اینكه این حال گرفته شان، ناشی از خستگی، احساس خجالت، طرد شدن از جمع دوستان، حسادت، حس تنفر، احساس گناه، شرمندگی و یا حقارت است  برایش مشخص و روشن نیست. این اصطلاح را در روانشناسی كوری عاطفی مینامند كه بین احساسات منفی خود نمیتوانند تفكیكی قائل شوند یا به

بی سوادی عاطفی چیست؟

 

وقتی دچار بی حوصلگی، غمگینی، ناراحتی و...

 میشوند نمیتوانند توضیح دهند فقط میگویند

 "حالم بده" یا "اعصابم خرُده". 

 

اما اینكه این حال گرفته شان، 

ناشی از خستگی، 

احساس خجالت، 

طرد شدن از جمع دوستان،

 حسادت، 

حس تنفر، 

احساس گناه، 

شرمندگی و یا

 حقارت است

 برایش مشخص و روشن نیست.

این اصطلاح را در روانشناسی كوری عاطفی مینامند 

كه بین احساسات منفی خود نمیتوانند تفكیكی 

قائل شوند یا به خوبی ببینند.

 

بعضی افراد نیز دچار بی سوادی عاطفی بوده و نمیتوانند 

برای بیان احساس درون خود واژگان مناسب پیدا كنند.

آدمها نیاز دارند بشنوند که شما دوستشان دارید،

 چرا امروز ناراحتید، چرا جواب تلفن ها را نمیدهید و...

تمرین کنید احساستان را بیان کنید.

 

 

دكتر هلاكویى

]]>
این دیوانگیست ... 2017-09-16T00:18:29+01:00 2017-09-16T00:18:29+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2421 دکتر بهرام جاویدی نژاد   این دیوانگیست ...  که از همه گلهای رُز تنها بخاطر اینکه خار یکی  از آنها در دستمان فرو رفته است متنفر باشیم ... که همه رویاهای خود را تنها بخاطر اینکه یکی از آنها به حقیقت نپیوسته است رها کنیم این دیوانگیست ...  که امید خود را به همه چیز از دست بدهیم  بخاطر اینکه در زندگی با شکست مواجه شده ایم که از تلاش و کوشش دست بکشیم بخاطر اینکه  یکی از کارهایمان بی نتیجه مانده است این دیوانگیست ... که همه دستهایی را که بر

 

این دیوانگیست ...

 که از همه گلهای رُز تنها بخاطر اینکه خار یکی

 از آنها در دستمان فرو رفته است

متنفر باشیم ...

که همه رویاهای خود را تنها بخاطر اینکه

یکی از آنها به حقیقت نپیوسته است رها کنیم

این دیوانگیست ...

 که امید خود را به همه چیز از دست بدهیم

 بخاطر اینکه در زندگی با شکست مواجه شده ایم

که از تلاش و کوشش دست بکشیم بخاطر اینکه

 یکی از کارهایمان بی نتیجه مانده است

این دیوانگیست ...

که همه دستهایی را که برای دوستی بسوی ما دراز

می شوند بخاطر اینکه یکی از دوستانمان رابطه مان

 را زیر پا گذاشته است رد کنیم

این دیوانگیست ...

که همه شانس ها را لگدمال کنیم بخاطر اینکه

 در یکی از تلاشهایمان ناکام مانده ایم به امید

اینکه در مسیر خود هرگز دچار این دیوانگی ها نشویم

و به یاد داشته باشیم که همیشه ...

 شانس های دیگری هم هستند

دوستی های دیگری هم هستند

عشق های دیگری هم هستند

نیروهای دیگری هم هستند

و افق های بهتری هم هستند

تنها باید قوی و پُر استقامت باشیم و همه روزه در انتظار روزی بهتر و

شادتر از روزهای پیش باشیم ...

 

]]>
داستان تیرانداز 2017-09-16T00:14:43+01:00 2017-09-16T00:14:43+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2420 دکتر بهرام جاویدی نژاد داستان تیرانداز   داستان تیرانداز یکی از داستانهای جالب مثنوی است. جوانی مفلس و بی پول از شدت نداری و فقر دست به دعا  می برد و از خداوند تقاضای ثروت می کند. در خواب هاتف  غیبی خبر از نقشه گنجی می دهد و خداوند به او می گوید  این گنج از آن تست حتی اگر دیگران از این نقشه گنج با خبر شوند.   جوان بعد از دیدن این خواب آن چنان خوشحال شد که در پوست خود نمی گنجید، با شادی و شعف به دنبال  نقشه رفت و آن را پیدا کرد. در آن نقشه گفت

داستان تیرانداز

 

داستان تیرانداز یکی از داستانهای جالب مثنوی است.

جوانی مفلس و بی پول از شدت نداری و فقر دست به دعا

 می برد و از خداوند تقاضای ثروت می کند. در خواب هاتف

 غیبی خبر از نقشه گنجی می دهد و خداوند به او می گوید

 این گنج از آن تست حتی اگر دیگران از این نقشه

گنج با خبر شوند.

 

جوان بعد از دیدن این خواب آن چنان خوشحال شد

که در پوست خود نمی گنجید، با شادی و شعف به دنبال

 نقشه رفت و آن را پیدا کرد. در آن نقشه گفته شده بود

 که در جایی خاص رو به قبله، تیری در کمان بگذار و

 هر جا تیر افتاد آنجا را حفر کن و گنج خویش را بردار!

 

تیرانداز تیری در کمان گذشت و زه را کشید و جایی

 که تیر افتاده بود را فورا حفر کرد اما گنجی نیافت.

 با خود گفت بایستی با قدرت بیشتری زه کمان را بکشم.

مجددا تیری دیگری در کمان گذاشت ولی این بار نیز

 گنج را نیافت. خلاصه هر بار با قدرت بیشتری زه را

 می کشید و تیر را دورتر می انداخت ولی از گنج خبری نبود،

هر بار تیرها دورتر می افتاد ولی باز هم از گنج خبری نبود!

 

این کار آن قدر ادامه پیدا کرد که مردم شهر به او مشکوک

 شده و خبر به پادشاه رسید، پادشاه که جریان گنج ر

ا فهمیده بود کمانداران ماهر را جمع کرد و آنها با تمام

 قدرت تیر می انداختند و بعد زمین را می کندند.

 آنها شش ما ه این کار را ادامه دادند اما گنجی در کار نبود!

 

بعد شاه گفت که این مرد دیوانه است او را رها کنید و

 اگر گنجی هم پیدا کرد به او کاری نداشته باشید.

 

مرد فقیر باز به خداوند پناه برد که خدایا نه تنها گنج ندادی

 بلکه رنج هم افزون شد و مردم مرا دیوانه می دانند.

 باز هاتف در خواب او آمد و گفت تو فضولی کردی و

نصفه نیمه به پیغام ما گوش دادی. ما گفتیم تیر را

در کمان بنه، نگفتیم که زه را بکش!

جوان متوجه شد که گنج در واقع زیر پای خود او

بوده است و بی جهت در جاهای دیگر به دنبال

 آن می گشته

داستان های مثنوی معنوی  

]]>
احتمال افسردگی پس از انجام کدام جراحی‌ها بالاتر است؟ 2017-09-15T07:59:23+01:00 2017-09-15T07:59:23+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2419 اتنا جاویدی نژاد احتمال افسردگی پس از انجام کدام جراحی‌ها بالاتر است؟ احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که جراحی‌های زیر را انجام می‌دهند بیش‌تر است و در این موارد پزشکان در صورت تشخیص علائم و نشانه‌های افسردگی در بیماران خود، آنها را به مراکز روان‌درمانی ارجاع می‌دهند. رایج‌ترین جراحی‌ها که منجر به افسردگی می‌گردند: جراحی قلب جراحی بای‌پس معده جراحی مغز سرطان جراحی پلاستیک جراحی برداشتن پستان چگونه پس از عمل جراحی با افسردگی مقابله کنیم؟ هیچ‌کس نمی‌تواند یک‌شبه بر

احتمال افسردگی پس از انجام کدام جراحی‌ها بالاتر است؟


احتمال ابتلا به افسردگی در افرادی که جراحی‌های زیر را انجام می‌دهند

 بیش‌تر است و در این موارد پزشکان در صورت تشخیص علائم و نشانه‌های 

افسردگی در بیماران خود، آنها را به مراکز روان‌درمانی ارجاع می‌دهند.

رایج‌ترین جراحی‌ها که منجر به افسردگی می‌گردند:

جراحی قلب

جراحی بای‌پس معده

جراحی مغز

سرطان

جراحی پلاستیک

جراحی برداشتن پستان

چگونه پس از عمل جراحی با افسردگی مقابله کنیم؟

هیچ‌کس نمی‌تواند یک‌شبه بر افسردگی چیره شود و راه حل 

سریعی برای افسردگی وجود ندارد. با این حال می‌توان برای 

جلوگیری از وقوع مشکلات جدی‌تر قدم‌های کوچکی برداشت. 

دوستان و نزدیکان بیماران نیز می‌توانند نقش مهمی را در روند 

بهبود وی بازی کنند.

ورزش منظم :

ورزش منظم می‌تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد. البته لازمه‌ی 

ورزش توانایی جسمی است. ورزش باعث تقویت بدن می‌شود. خارج

 شدن از منزل و تنفس هوای تازه می‌تواند به تقویت وضع روحی فرد

 کمک کند. پیاده‌روی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای بیماران باشد.

پیروی از یک برنامه‌ خواب منظم :

خواب برای همه مهم است اما برای افرادی که می‌خواهند با افسردگی

 مقابله کنند اهمیت بیش‌تری دارد. منظم خوابیدن به معنی بیش از

 حد خوابیدن نیست؛ بلکه منظور این است که زمان خواب و بیداری فرد

 معین باشد. یک برنامه منظم باعث می‌شود افراد احساس کنند

 زندگی‌شان نظم بیشتری دارد.

کنار آمدن با احساسات :

غالبا افرادی که به تازگی عمل جراحی را پشت سر گذاشته اند

 احساسات گوناگونی را تجربه می‌کنند و مهم است که این افراد

 احساسات خود مثل خشم و ناراحتی را به شکل مناسبی ابراز کنند. 

برای به دست آوردن این مهارت، برخی مشورت با داکتر یا مشاور 

و برخی دیگر صحبت با دوستان یا اعضای خانواده را انتخاب می‌کنند.

حفظ سلامت :

پیروی از یک رژیم غذایی سالم بخش مهمی از برنامه‌ی بهبود پس

 از عمل جراحی به شمار می‌رود. مصرف مکمِل‌های غذایی و انتخاب 

سبک زندگی سالم مثل ترک یا کاهش استفاده از سگرت می‌تواند

 کمک فراوانی به تسریع روند بهبود کند.

تعیین هدف برای بهبود :

تمرکز بر روند بهبود و بازیابی سلامت می‌تواند افسردگی را کاهش

 دهد. تعیین اهداف واقع‌گرایانه، هر چند کوچک، می‌تواند روحیه‌ی 

فرد را تقویت کند و به وی انگیزه دهد تا اهداف بعدی خود را دنبال کند.

 هم‌چنین تعیین هدف می‌تواند به فرد کمک کند تا مثبت‌اندیش باشد

 و معمولا باعث می‌شود فرد به راه طی شده و دستاوردهای خود فکر کند.

صبور بودن :

خارج شدن از مسیر طبیعی زندگی می‌تواند آزاردهنده باشد، اما بیمار نباید

 نگران مسئولیت‌های خود و کارهای انجام نیافته‌ی دیگر باشد. 

در عوض، توصیه می‌شود تا سلامتی خود را در اولویت قرار داده و

 تا زمانی که بهبود کامل نیافته، تلاش کند تا صبوری و شکیبایی پیشه کند.

منبع: سلامت نیوز

 

]]>
ما گاهی فراموش می‌کنیم 2017-09-15T03:40:58+01:00 2017-09-15T03:40:58+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2418 دکتر بهرام جاویدی نژاد ما گاهی فراموش می‌کنیم که برای چه از عدم تا به اقلیم وجود،  این همه راه آمده‌ایم. ما به ضیافت هستی دعوت نشده‌ایم  تا با خود جمع کنیم و ببریم،  بلکه آمده‌ایم تا ببخشیم و خود را پیدا کنیم. آمده ایم تا عشق را، امید را دوستی را و نان را با دیگران تقسیم کنیم. آمده‌ایم تا خلأیی را پر کنیم که فقط و فقط با وجود ما پر می‌شود و بس.

ما گاهی فراموش می‌کنیم

که برای چه از عدم تا به اقلیم وجود،

 این همه راه آمده‌ایم.

ما به ضیافت هستی دعوت نشده‌ایم

 تا با خود جمع کنیم و ببریم،

 بلکه آمده‌ایم تا ببخشیم و خود را پیدا کنیم.

آمده ایم تا عشق را،

امید را دوستی را و نان را با دیگران تقسیم کنیم.

آمده‌ایم تا خلأیی را پر کنیم

که فقط و فقط با وجود ما پر می‌شود و بس.

]]>
ما تربیت نشدیم! 2017-09-15T02:58:49+01:00 2017-09-15T02:58:49+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2417 دکتر بهرام جاویدی نژاد   ما تربیت نشدیم!   تربیت ما بیش از این نبوده است که به بزرگ‌ترها احترام بگذاریم، کلمات زشت نگوییم، پیش دیگران پای خود را دراز نکنیم، حرف‌شنو باشیم، صبح‌ها به همه سلام کنیم، دست و روی خود را با صابون بشوییم، لباس تمیز بپوشیم، دست در بینی نبریم و … اما ساده‌ترین و ضروری‌ترین مسائل زندگی را به  ما یاد ندادند. کجا به ما آموختند که چگونه نفس بکشیم، چگونه اضطراب را از خود دور کنیم، موفقیت چیست، ازدواج برای حل چه مشکلی است، در مواجهه با مخالف چ

 

ما تربیت نشدیم!

 

تربیت ما بیش از این نبوده است که به بزرگ‌ترها احترام بگذاریم، 

کلمات زشت نگوییم، پیش دیگران پای خود را دراز نکنیم، حرف‌شنو باشیم، 

صبح‌ها به همه سلام کنیم، دست و روی خود را با صابون بشوییم، 

لباس تمیز بپوشیم، دست در بینی نبریم و

اما ساده‌ترین و ضروری‌ترین مسائل زندگی را به  ما یاد ندادند.

کجا به ما آموختند که چگونه نفس بکشیم، چگونه اضطراب را از 

خود دور کنیم، موفقیت چیست، ازدواج برای حل چه مشکلی است، 

در مواجهه با مخالف چگونه رفتار کنیم

در کودکی به ما آموختند که چموش نباشیم، اما پرسشگری و 

آزاداندیشی و شیوه‌های نقد را به ما نیاموختند.

داگلاس سیسیل نورث، اقتصاددان آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل

 اقتصاد در سال ۱۹۹۳می‌گوید: «اگر می‌خواهید بدانید کشوری

 توسعه می‌یابد یا نه، سراغ صنایع و کارخانه‌های آن کشور نروید.

 اینها را به‌راحتی می‌توان خرید یا دزدید یا کپی کرد. می‌توان نفت

 فروخت و همۀ اینها را وارد کرد. برای اینکه بتوانید آیندۀ کشوری 

را پیش‌بینی کنید، بروید در دبستان‌ها؛ ببینید آنجا چگونه بچه‌ها 

را آموزش می‌دهند. مهم نیست چه چیزی آموزش می‌دهند؛ 

ببینید چگونه آموزش می‌دهند. اگر کودکانشان را پرسشگر، 

خلاق، صبور، نظم‌پذیر، خطر‌پذیر، اهل گفتگو و تعامل و برخوردار 

از روحیۀ مشارکت جمعی و همکاری گروهی تربیت می‌کنند،

 مطمئن باشید که آن کشور در چند قدمی توسعۀ پایدار و گسترده است

از «نفس کشیدن» تا «سفر کردن» تا «مهرورزی» به آموزش نیاز دارد.

 بخشی از سلامت روحی و جسمی ما در گرو «تنفس صحیح» است.

آیا باید در جوانی یا میان‌سالی یا حتی پیری، گذرمان به یوگا بیفتد تا

 بفهمیم تنفس انواعی دارد و شکل صحیح آن چگونه است 

و چقدر مهم است؟!

به ما حتی نگاه کردن را نیاموختند. هیچ چیز به اندازۀ «نگاه» 

نیاز به آموزش و تربیت ندارد. کسی که بلد است چطور ببیند، 

در دنیایی دیگر زندگی می‌کند؛ دنیایی که بویی از آن به مشام 

بینندگان ناشی نرسیده است.

هزار کیلومتر، از شهری به شهری دیگر می‌رویم و وقتی به خانه 

برمی‌گردیم، چند خط نمی‌توانیم دربارۀ آنچه دیده‌ایم بنویسیم. 

چرا؟ چون در واقع «ندیده‌ایم». همه چیز از جلو چشم ما

 گذشته است؛ مانند نسیمی که بر آهن وزیده است.

جان راسکین، آموزگار بزرگ نگاه، در قرن نوزدهم می‌گفت: 

«اگر دست من بود، درس طراحی را در همۀ مدارس جهان 

اجباری می‌کردم تا بچه‌ها قبل از اینکه به نگاه‌های سرسری

 عادت کنند، درست نگاه کردن به اشیا را بیاموزند

می‌گفت: «کسی که به کلاس‌های طراحی می‌رود تا مجبور شود 

به طبیعت و پیرامون خود، بهتر و دقیق‌تر نگاه کند، هنرمندتر است

 از کسی که به طبیعت می‌رود تا در طراحی پیشرفت کند

اگر در خانه یا مدرسه، یاد گرفته بودیم که چطور نگاه کنیم،

 چطور بشنویم و چطور بیندیشیم، انسانی دیگر بودیم.

 انسانی که نمی‌‌تواند از چشم و گوش و زبان خود درست استفاده کند، 

پا از غار بدویت بیرون نگذاشته است؛ اگرچه نقاشی‌های غارنشینان 

نشان می‌دهد که آنان با «نگاه» بیگانه نبودند.

من پدرانی را می‌شناسم که در آتش محبت فرزندانشان می‌سوزند 

و برای رفاه و آسایش آنان سر از پا نمی‌شناسند، اما تا دهۀ هفتاد

 یا هشتاد عمرشان ندانستند که فرزندانشان بیش از خانه و ماشین،

 به آغوش گرم او نیاز دارند و او باید آنان را لمس می‌کرد و می‌بوسید 

و دست محبت بر سر و روی آنان می‌کشید.

بسیارند پدرانی که نمی‌دانند اگر همۀ دنیا را برای دخترشان فراهم کنند، 

به اندازۀ یک‌بار در آغوش گرفتن او و بوسیدن روی او، به او آرامش و

 اعتماد به نفس نمی‌دهد.

در جامعه‌ای که از در و دیوار آن، سخن از حق و باطل می‌بارد، کسی 

به ما یاد نداد که چگونه از حق خود دفاع کنیم یا چگونه حق دیگران 

را مراعات کنیم و مسئلۀ «حق و باطل» را به حقوق افراد گره نزنیم. 

عجایب را در آسمان‌ها می‌جوییم، ولی یک‌بار به شاخۀ درختی که جلو 

خانۀ ما مظلومانه قد کشیده است، خیره نشده‌ایم.


نگاه کردن، شنیدن، گفتن، نفس کشیدن، راه رفتن، خوابیدن،


 سفر کردن، بازی، تفریح، مهرورزی، عاشقی، زناشویی و اعتراض،


 بیشتر از املا و انشا نیاز به معلم و آموزش دارند
]]>
برای یک عذرخواهی موثر لازم است شش گام را طی کنیم 2017-09-14T13:05:56+01:00 2017-09-14T13:05:56+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2416 اتنا جاویدی نژاد برای یک عذرخواهی موثر لازم است شش گام را طی کنیم :   گام اول : "من را ببخش!" مهم است که بدانید دقیقا چه عاملی موجب رنجش طرف مقابل شده است. بنابراین به او بگویید : "من می دانم که از من رنجیده ای و می خواهم که مرا ببخشی، اما هنوز نمی دانم که چه کار اشتباهی انجام داده ام؟ "   گام دوم : پذیرفتن اشتباه در مرحله ی بعدی، مهم است که بپذیریم اشتباه کرده ایم. پذیرش اشتباه در واقع زمینه ی درک مسئولیت پذیری را فراهم می کند. البته مهم است که بدانید دقیقا

برای یک عذرخواهی موثر لازم است شش گام را طی کنیم :

 

گام اول : "من را ببخش!"

مهم است که بدانید دقیقا چه عاملی موجب رنجش طرف مقابل شده است. 

بنابراین به او بگویید : "من می دانم که از من رنجیده ای و می خواهم 

که مرا ببخشی، اما هنوز نمی دانم که چه کار اشتباهی انجام داده ام؟ "

 

گام دوم : پذیرفتن اشتباه

در مرحله ی بعدی، مهم است که بپذیریم اشتباه کرده ایم. پذیرش اشتباه

 در واقع زمینه ی درک مسئولیت پذیری را فراهم می کند. البته مهم است 

که بدانید دقیقا چه اشتباهی مرتکب شده اید و چه عاملی موجب رنجش 

طرف مقابل شده است. بنابراین به او بگویید : "من می دانم که از من

 رنجیده ای و می خواهم که مرا ببخشی، اما هنوز نمی دانم که چه کار 

اشتباهی انجام داده ام؟ "

 

گام سوم : پشیمانی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در رابطه ای شما یا طرف مقابلتان 

برای کوتاه کردن ماجرا یا پرهیز از تنش بلافاصله متوسل به عذرخواهی

 شوید، اما هر دو طرف می دانید که این صرفا یک راه فرار است. بنابر

این برای اینکه عذرخواهی شکل واقعی و حقیقی پیدا کند، مهمترین 

شرط آن پشیمانی است. اگر حس می کنید شما یا طرف مقابل از کاری

 که کرده اید، پشیمان نیستید لزومی به عذرخواهی نیست.

 

گام چهارم : توضیح و دلیل

 کمی زمان بگذارید و در شرایطی که هر دو آرام تر شده اید، دلایل خود

 را توضیح دهید. البته دقت کنید که قرار نیست چیزی را توجیه کنید. 

این دلایل شامل مواردی می شود که خارج از کنترل و توان شما بوده است.

 

گام پنجم : تکرار نکردن

یکی دیگر از مهمترین شرط های یک عذرخواهی واقعی تصمیم 

جدی برای تکرار نکردن آن اشتباه هست. بنابراین اگر به نظر شما 

عذرخواهی واقعی انجام شده و بعد ناخواسته دوباره همان اشتباه 

اتفاق افتاده، عذرخواهی او را بپذیرید و تاکید کنید که چون واقعا 

قصد انجامش را نداشته، اشکالی ندارد.

 

 

گام ششم : جبران کردن

جبران کردن مرحله ی تکمیلی یک عذرخواهی واقعی و کامل است.


 پیشقدم شوید و بگویید که: "بخاطر اشتباهم متاسفم و


 می خواهم جبران کنم." با جبران کردن نشان می دهیم مسئولیت 


کار اشتباهمان را پذیرفته ایم و احساس طرف مقابل را به خوبی درک
 

کرده ایم. این کار باعث می شود هم طرف مقابل را خوشحال کنیم و


 هم خودمان احساس بهتری داشته باشیم
]]>
فرهنگ یعنی.... 2017-09-14T13:01:02+01:00 2017-09-14T13:01:02+01:00 tag:http://www.javidinejad.ir/post/2415 دکتر بهرام جاویدی نژاد   فرهنگ یعنی: عذرخواهی نشانه‌ی ضعف نیست. فرهنگ یعنی: کینه‌ها وبال گردن خودمان هستند. فرهنگ یعنی: لباس گران‌قیمت نشانه‌ی برتر بودن نیست. فرهنگ یعنی: به جای قدرت صدا، قدرتِ کلاممان را بالاتر ببریم فرهنگ یعنی: القاب ناپسند گذاشتن برای دوست، نشان صمیمیت نیست فرهنگ یعنی: هر کتاب یک تجربه است، تجربه‌هایمان را به اشتراک بگذاریم فرهنگ یعنی: وجدان کاری داشته باشیم. فرهنگ یعنی: چشم و هم‌چشمی را کنار بگذاریم. فرهنگ یعنی: تفاوت نسل‌ها را درک کنیم فرهنگ یعنی: آزادی ما

 


فرهنگ یعنی: عذرخواهی نشانه‌ی ضعف نیست.

فرهنگ یعنی: کینه‌ها وبال گردن خودمان هستند.

فرهنگ یعنی: لباس گران‌قیمت نشانه‌ی برتر بودن نیست.

فرهنگ یعنی: به جای قدرت صدا، قدرتِ کلاممان را بالاتر ببریم

فرهنگ یعنی: القاب ناپسند گذاشتن برای دوست، نشان صمیمیت نیست

فرهنگ یعنی: هر کتاب یک تجربه است، تجربه‌هایمان را به اشتراک بگذاریم

فرهنگ یعنی: وجدان کاری داشته باشیم.

فرهنگ یعنی: چشم و هم‌چشمی را کنار بگذاریم.

فرهنگ یعنی: تفاوت نسل‌ها را درک کنیم

فرهنگ یعنی: آزادی ما نباید مانع آزادی دیگران شود.

فرهنگ یعنی: به دیگران زُل نزنیم!

فرهنگ یعنی: برای دیگران دعا کنیم

فرهنگ یعنی: به اندازه از دیگران سوال بپرسیم تا دروغ نشنویم

فرهنگ یعنی: در دورهمی‌ها کسی را سوژه‌ی غیبت کردنمان قرار ندهیم

فرهنگ یعنی: در جمع از کسی سوال شخصی نپرسیم

فرهنگ یعنی: کتاب بخوانیم...

دكتر احمد حلت

]]>