مدیریت و اخلاق
دنیا امروزنیازمند مدیران با اخلاق است
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


اگر می‌خواهید در اوج بمانید، باید به همان اندازه سخت‌تر كار كنید.

مدیر وبلاگ : دکتر بهرام جاویدی نژاد
نظرسنجی
به چه میزان از مطالب این وبلاگ راضی هستید؟اگر شوهرتان مدام این ۶ جمله را می‌گوید، ازدواجتان در خطر است :

جمله‌ های منفی به راحتی ازدواج‌هایی که سالیان سال ادامه داشته‌اند را ویران می‌کند.

میگنا: اگر ارتباط و احترام بین شما و همسرتان ضعیف‌تر شده است، احتمالاً نگران زندگی‌ زناشوییتان شده‌اید.

برای داشتن ازدواجی بادوام، محکم و شاد، سه چیز باید بین شما ماندگار باشد:

ارتباط کلامی

احترام متقابل

تعهد.

اگر شوهر شما مدام این جملات را به زبان می‌آورد، راحت با او درمورد احساسی که این جملات در شما ایجاد می‌کند، با او حرف بزنید. او باید درکتان کند و به احساسات و نظرات شما احترام بگذارد.

۱. «حوصله‌ام سر رفته

گاهی اوقات ایجاد تغییر و وقفه در برنامه‌ عادی روزانه خیلی خوب است. از خودتان بپرسید که آیا از برنامه عادی‌تان در رابطه راضی هستید؟ فکر می‌کنید شوهرتان راضی است؟ خیلی مهم است که هر از گاهی برنامه‌ها و فعالیت‌های متفاوتی در رابطه‌تان داشته باشید تا عشقتان قوی‌تر شده و ارتباط احساسی بینتان عمیق‌تر شود.

۲. «تو هیچوقت حرف‌های منو نمی‌فهمی» یا «تو منو درک نمیکنی»

زن‌ها و مردها به طریقی متفاوت فکر می‌کنند. به همین دلیل گاهی اوقات ارتباط بین یک زوج پیچیده می‌شود. اگر شوهر شما شکایت دارد که شما هیچوقت حرف او را متوجه نمی‌شوید یا درکش نمی‌کنید، وقت بگذارید و خوب به حرف‌هایش گوش کنید. خوب گوش کردن برای دوام هر رابطه‌ای اهمیت دارد.

۳. «تو هیچوقت عوض نمیشی»

تغییر سخت است. اما اگر شوهر شما مدام شکایت دارد که شما قادر به عوض شدن نیستید، با او درمورد اینکه چرا کارهایی که مورد پسند او نیست را آنطور انجام می‌دهید. حرف زدن درمورد این موضوعات و استدلال منطقی شما باعث خواهد شد که درکتان کند.

۴. «تو چرا مثل . نیستی؟»

مقایسه کردن روابط را ویران می‌کند. اگر شوهر شما مدام شما را با مادر، دوستان، خواهرها یا زنان دیگر مقایسه می‌کند، یعنی به آنچه هستید ارزش نمی‌گذارد. به این وضعیت خوب فکر کنید و تصمیمی بگیرید که برای سلامتی و خوشبختی‌تان بهتر باشد.

۵. «تو دیگه اون آدمی که من عاشقش شدم نیستی»

تغییرات فیزیکی، احساسی و عقلانی با گذشت زمان ایجاد می‌شود. اگر شوهرتان مدام از این جمله استفاده می‌کند، متوجه نیست که خودش هم دیگر آن فردی که شما عاشقش شده بودید نیست.

غیرممکن است که در طول سال‌ها هیچ تغییری نکنید.

برای داشتن ازدواجی موفق، شما باید هر دو کنار هم رشد کرده و تغییر کنید و بعنوان یک زوج به این تغییرات همدیگر احترام بگذارید.

۶. «هر چی تو بگی درسته» یا «هر جور خودت دوست داری»

این عبارات نشاندهنده فقدان علاقه به کارهای شماست. دلیلش این نیست که شما بر رابطه مسلط هستید و او تابع نظرات شماست. دقیقاً برعکس! این رفتار ادامه‌دار نشاندهنده فقدان علاقه و هیجان در ازدواج شماست.

رمز داشتن ازدواجی موفق، رسیدگی به مسائل جزئی و کوچک نیست، بلکه اعتماد کردن به هم و حرف زدن با همدیگر است. برای حل مشکلاتتان با هم وقت بگذارید تا بتوانید زندگی شاد را کنار هم تجربه کنید.

منبع مقاله : familyshare.com

مترجم : زینب آرمند- مردمان

 

 

PSYCHOLOGY

نوع مطلب : روانشانسی، 
برچسب ها : اگر شوهرتان مدام این ۶ جمله را می‌گوید، ازدواجتان در خطر است،
لینک های مرتبط :
اتنا جاویدی نژاد
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

 

به طور حتم شما هم روزها و لحظاتی را تجربه کرده اید که چندان سرحال نبوده و احساس کسالت، خواب آلودگی و بی حوصلگی می کرده اید. تا به حال از خودتان پرسیده اید که کدام عوامل چنین احساسی را ایجاد می کنند؟ در اینجا به 10 عاملی اشاره می کنیم که می توانند شما را بی حوصله و کسل کنند:

چه عواملی در ایجاد کسالت و بی حوصلگی موثرند؟

1. عادت بد غذایی

عادت بد غذایی علاوه بر آنکه می تواند حالاتی مانند تهوع و درد در شکم را ایجاد کند، بر حالات روانی ما نیز تاثیر می گذارد و حالاتی مانند تحریک پذیری، نوسانات خلقی، عدم تمرکز، پرخاشگری، عصبانیت یا بیش فعالی را ایجاد کند. اگر از نوسانات خلقی رنج می برید، غذاهایی را که در طول روز مصرف می کنید یادداشت کنید تا رابطه بین غذاهای مصرف شده و نوسانات خلقی خود را کشف کنید.

2.  چیدمان خانه

اگر می خواهید سرحال تر و شادتر باشید چیدمان خانه را عوض  کنید زیرا محیط اطراف تاثیری عمیق بر روحیات ما دارد. مثلا رنگ قرمز می تواند افراد را تحریک پذیر و عصبی کند، در حالی که زرد ایجادکننده شادی و آبی ایجادکننده آرامش است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده از تصاویر آرامش بخش مثلا مناظر زیبا- بر روحیات ما تاثیری مثبت داشته  و استرس و آشفتگی را کم می کند.

3. ترفیع گرفتن

اکثر ما رویای ترفیع گرفتن در محل کار را در سر می پرورانیم، اما واقعیت آنقدرها هم که فکر می کنیم امیدبخش نیست. محققان دانشگاه وارویک به این نتیجه رسیده اند که وقتی کارمندی ترفیع می گیرد، میزان استرس و فشار ذهنی ای که بر او وارد می شود افزایش یافته و سلامت ذهنی او به خطر می افتد.

4. چراغ کنار تخت

اگر مرتبا هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام مطالعه خوابتان می برد، مراقب تاثیر این امر بر اعصاب و روان خود در روز بعد باشید. تحقیقات نشان می دهند که نور در شب می تواند مانعی برای تولید ملاتونین هورمونی که بر خلق و خوی انسان اثر می گذارد- بشود. ملاتونین تنها در تاریکی تولید می شود بنابراین سعی کنید در منزل خود از پرده های ضخیم استفاده کرده و هنگام خواب همه چراغ ها را خاموش کنید.

5. کمبود مواد مغذی

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند به افسردگی منجر شوند، ولی در عین حال رژیم غذایی نیز می تواند علایم افسردگی را بهتر یا بدتر کند. کمبود ویتامین D، ویتامین B و اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به احساس افسردگی و آشفتگی منجر شود. بنابراین سعی کنید این مواد مغذی را حتما در رژیم غذایی روسانه خود بگنجانید.

6. دوستان

مکن است تصور کنید که وقت گذرانی با دوستان راهی مناسب برای سرحال شدن است، با این حال همه چیز به روحیات آنها بستگی دارد. به عقیده محققان احساسات ما (خواه مثبت و خواه منفی) مسری هستند و اغلب بدون اینکه بدانیم از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابند. جالب آنکه حتی گاهی بدون اینکه دوستان را ببینیم تحت تاثیر خلق و خوی آنها قرار می گیریم. مثلا در یک تحقیق مشخص شد که کاربراین فیس بوک می توانند تا مدت 3 روز تحت تاثیر سایر کاربران قرار داشته باشند.

7. دیر خوابیدن

بسیاری از ما می دانیم که کمبود خواب موجب کسالت و بی حوصلگی می شود، با این حال از نظر محققان زمان خواب به اندازه میزان خواب اهمیت دارد. کسانی که دیر به رختخواب می روند حتی اگر زیاد بخوابند، در معرض افسردگی قرار دارند. پس سعی کنید شب ها زود بخوابید و البته خواب کافی داشته باشید.

8. قرص های ضدبارداری

محققان می گویند زنانی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند دو برابر بیشتر از سایر زنان در معرض خطر افسردگی قرار دارند. این قرص ها در برخی زنان حالاتی مانند نوسانات خلقی و کاهش میل جنسی را نیز ایجاد می کند.

9. سیگار

همه ما آگاه هستیم که سیگار خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و پیری زودرس را افزایش می دهد. اما جالب است بدانید که سیگار بر سلامت روان افراد نیر تاثیر سوء دارد. محققان نیوزلندی در یک پژوهش بزرگ دریافتند که افراد سیگاری و معتادین به نیکوتین بیش از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند.

10. آفتاب

در روزهای تاریک زمستان احتمال ابتلا به اختلال عاطفی فصلی وجود دارد، ولی آیا می دانستید که آفتاب هم می تواند افراد را کسل و افسرده کند؟ اگرچه اختلال عاطفی تابستانی تنها بر 1 درصد افراد تاثیر دارد، ولی عوارض آن جدی و شامل بی خوابی، کاهش اشتها و افسردگی هستند.

نوع مطلب : روانشانسی، 
برچسب ها : چه عواملی در ایجاد کسالت و بی حوصلگی موثرند؟،
لینک های مرتبط :
اتنا جاویدی نژاد
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396


بگذر شبی به خلوت این همنشین درد

تا شرح ان دهم که غمت با دلم چه کرد

خون میرود نهفته از این زخم اندرون

ماندم خموش و اه که فریاد داشت درد

این طرفه بین که با همه سیل بلا که ریخت

داغ محبت تو به دلها نگشت سرد

من برنخیزم از سر راه وفای تو

از هستی ام اگر چه بر انگیختندگرد

روزی که جان فدا کنمت باورت شود

دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد

در کوی او که جز دل بیدار ره نیافت

کی می رسند خانه برستان خوابگرد

خونی که ریخت از دل ما سایه حیف نیست

گر زین میانه اب خورد تیغ هم نبردبگذر شبی به خلوت این همنشین درد

تا شرح ان دهم که غمت با دلم چه کرد

خون میرود نهفته از این زخم اندرون

ماندم خموش و اه که فریاد داشت درد

این طرفه بین که با همه سیل بلا که ریخت

داغ محبت تو به دلها نگشت سرد

من برنخیزم از سر راه وفای تو

از هستی ام اگر چه بر انگیختندگرد

روزی که جان فدا کنمت باورت شود

دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد

در کوی او که جز دل بیدار ره نیافت

کی می رسند خانه برستان خوابگرد

خونی که ریخت از دل ما سایه حیف نیست

گر زین میانه اب خورد تیغ هم نبرد


هوشنگ ابتهاج 

نوع مطلب : شعر و ادبیات، 
برچسب ها : دردا که جز به مرگ نسنجند قدر مرد،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
شنبه 30 اردیبهشت 1396

خدای مهربان من 

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : خدای مهربان من،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
شنبه 30 اردیبهشت 1396


 

آنقدر خوب که با هر مقدار بار سنگین گناه ،

اگر پشیمان شویم

 و توبه کنیم

 باز هم

 مهربانانه ما را می بخشد

 

و آنقدر بخشنده است که

 باز فرصت جبران را در اختیارمان می گذارد

 

آری خدای خوبی داریم

 

خدایی که مشتاقانه ما را می نگرد

 

با چنین خدای بخشنده و مهربانی ؛

 ناامیدی از درگاهش معنایی ندارد

 

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : خدای خوبی داریم،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
شنبه 30 اردیبهشت 1396

انواع مدیریت راههای مشخص تصمیم گیری‌ها در امور تحت امر است. طرق مختلف مدیریت می‌توانند بسته به عواملی تغییر کنند مانند فرهنگ جامعه، وظیفه ای که از کار انتظار میرود، تفاوت نیروی کار، و شخصیت و توانایی‌های رهبران.

 

این ایده قبلا توسط روبرت تاننبائو و وارن اشمیت در سالهای ۱۹۵۸-۱۹۷۳ توسعه یافت. افرادی که میگفتند نوع مدیریت و رهبری وابسته به پیشامدهای جاری است؛ بنابرین مدیران بایستی دسته ای از انواع مدیریت را به خوبی بدانند تا در موقعیت لازم آنها را به کار بگیرند.

 

انواع:

 

مدیریت مستقل یا استبدادی (Autocratic)

مدیریت خالصانه یا پدرانه (Paternalistic)

مدیریت دموکراتیک

مدیریت آزاد یا عدم مداخله (laissez-faire)

 

مدیریت استبدادی

به این معنی است که مدیر تصمیمهایش را انفرادی می‌گیرد، بدون توجه زیاد به زیر دستان. در نتیجه این تصمیمات مدیر هستند که نظر و شخصیت او را منعکس میکنند؛ و طبیعتا اگر مدیریت خوب باشد، می‌تواند تصویری از اعتماد به نفس را به وجود آورد. از طرفی دیگر زیر دستان ممکن است بیش از حد وابسته به رهبران شوند و احتمالا نظارت بیشتری لازم شود. مدیران استبدادی دو دسته اند:

 

مدیران دستوری Directive که تصمیمات را خودشان میگیرند و مدیران ارشد مورد قبول.

مدیران آسان گیر Permissive که باز تصمیمات را خود میگیرند اما به زیر دستان در نحوه اجرایی کردن آن آزادی عمل میدهند.

مدیریت پدرانه

در واقع نوع شدید مدیریت پدرانه همان مدیریت دیکتاتوری است اما تصمیمات به نحوی گرفته میشوند که رغبت کارکنان نیز مانند تجارت مورد توجه قرار میگیرند. یک مثال خوب در این مورد میتواند دیوید برنت و مایکل اسکات باشد که مدیریت یک نمایش تلویزیونی تخیلی رو بر عهده داشتند. به این شکل که مدیر اکثر تصمیمات را به کارکنان شرح میدهد و از اینکه احتیاجات اجتماعی و تفریحی شان تامین است اطمینان حاصل میکند. این میتواند کمبود ایجاد انگیزه در کارمندان را که از سوی مدیریت استبدادی ایجاد میشود را تعدیل کند. ارتباط معمولاً از بالا به پایین است، فید بک و بازخوردی که به مدیر میرسد باعث تشویق و دلگرمی مدیر میشود. این نوع مدیریت آن زمان بیشترین تاثیرخود را دارد که وفاداری را در کارمند ایجاد میکند. رهبری قشر فقیر، قدردانی از اهمیت دادن به نیازهای اجتماعی. عواملی هستند که این نوع مدیریت را در وابسته کردن کارکنان به مدیر شبیه مدیریت استبدادی میکنند.

 

مدیریت دموکراتیک

در نوع دمکراتیک مدیر به کارکنان این اجازه را میدهد تا در تصمیم گیری شرکت کنند: در اینصورت تمامی تصمیمها با موافقت اکثریت همراه خواهند بود. ارتباطات در هر دو جهت گسترده هستند (از کارکنان به مدیران و برعکس). این نوع مدیریت مخصوصا زمانی مفید است که بایستی تصمیمهای پیچیده ای گرفته شوند که به تعدادی امور تخصصی نیازمند هستند: برای مثال وقتی که یک سیستم جدید ICT نیاز به استقرار در مکانی دارد، و مدیر بالایی سواد کامپیوتری ندارد. از دیدگاه کلی تجارت، رضایت از کار و کیفیت کار بهبود خواهد یافت. هرچند فرآیند تصمیم گیری شدیداً کند میشود، و نیاز به جلب رضایت شاید از گرفتن "بهترین" تصمیم جلوگیری کند. و حتی به نقطه مقابل یک تصمیم خوب نایل شود. همانند مدیران استبدادی، مدیران دمکراتیک نیز به دوس دسته تقسیم میشوند: یعنی: آسان گیر و دستوری.

 

مدیریت آزاد یا عدم مداخله ای

در نوع آزاد مدیریت، نقش مدیر جنبی است و کارمندان حوزه‌های کاری خود را مدیریت میکنند؛ بنابراین مدیر از وظایف کنار میرود و اقدامات ناهماهنگ رخ میدهد. ارتباطات در این نوع افقی است. بدین معنی که در هر دو سو یکسان است، هرچند در قیاس با سایر انواع ارتباطات کمتری رخ میدهد. این نوع مدیریت در گروههای حرفه ای و خلاق کارکنان بهترین حالت را ارایه میدهد، هرچند اکثرا عمدا رخ نمیدهد و خیلی ساده ناشی از یک مدیریت ضعیف است. این نهایتا به تضعیف تمرکز کارکنان و گم کردن هدف ختم میشود، که کم کم به نارضایتی هرچه بیشتر و تصویری ضعیف از شرکت ختم میشود.


نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : انواع مدیریت،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
شنبه 30 اردیبهشت 1396

می گویند در زمانهای دور پسری بود که به اعتقاد پدرش هرگز نمی توانست با دستانش کار با ارزشی انجام دهد. این پسر هر روز به کلیسایی در نزدیکی محل زندگی خود می رفت و ساعتها به تکه سنگ مرمر بزرگی که در حیاط کلیسا قرار داشت خیره می شد و هیچ نمی گفت. روزی شاهزاده ای از کنار کلیسا عبور کرد و پسرک را دید که به این تکه سنگ خیره شده است و هیچ نمی گوید. از اطرافیان در مورد پسر پرسید. به او گفتند که او چهار ماه است هر روز به حیاط کلیسا می آید و به این تکه سنگ خیره می شود و هیچ نمی گوید.

 

شاهزاده دلش برای پسرک سوخت. کنار او آمد و آهسته به او گفت: «جوان، به جای بیکار نشسستن و زل زدن به این تخته سنگ، بهتر است برای خود کاری دست و پا کنی و آینده خود را بسازی

پسرک در مقابل چشمان حیرت زده شاهزاده، مصمم و جدی به سوی او برگشت و در چشمانش خیره شد و محکم و متین پاسخ داد: «من همین الان در حال کار کردن هستم!» و بعد دوباره به تخته سنگ خیره شد.

شاهزاده از جا برخاست و رفت. چند سال بعد به او خبر دادند که آن پسرک از آن تخته سنگ یک مجسمه با شکوه از حضرت داوود ساخته است. مجسمه ای که هنوز هم جزو شاهکارهای مجسمه سازی دنیا به شمار می آید.

نام آن پسر «میکل آنژ» بود!نوع مطلب : هنر، 
برچسب ها : میکل آنژ،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

مایکل، راننده اتوبوس شهری، مثل همیشه اول صبح اتوبوسش را روشن کرد و در مسیر همیشگی شروع به کار کرد. در چند ایستگاه اول همه چیز مثل معمول بود و تعدادی مسافر پیاده می شدند و چند نفر هم سوار می شدند. در ایستگاه بعدی، یک مرد با هیکل بزرگ، قیافه ای خشن و رفتاری عجیب سوار شد..

 

او در حالی که به مایکل زل زده بود گفت: «تام هیکل پولی نمی ده!» و رفت و نشست.

مایکل که تقریباً ریز جثه بود و اساساً آدم ملایمی بود چیزی نگفت اما راضی هم نبود. روز بعد هم دوباره همین اتفاق افتاد و مرد هیکلی سوار شد و با گفتن همان جمله، رفت و روی صندلی نشست و روز بعد و روز بعد

این اتفاق که به کابوسی برای مایکل تبدیل شده بود خیلی او را آزار می داد. بعد از مدتی مایکل دیگر نمی تواست این موضوع را تحمل کند و باید با او برخورد می کرد. اما چطوری از پس آن هیکل بر می آمد؟ بنابراین در چند کلاس بدنسازی، کاراته و جودو و ثبت نام کرد. در پایان تابستان، مایکل به اندازه کافی آماده شده بود و اعتماد به نفس لازم را هم پیدا کرده بود.

بنابراین روز بعدی که مرد هیکلی سوار اتوبوس شد و گفت: «تام هیکل پولی نمی ده!» مایکل ایستاد، به او زل زد و فریاد زد: «برای چی؟»

مرد هیکلی با چهره ای متعجب و ترسان گفت: «تام هیکل کارت استفاده رایگان داره

پیش از اتخاذ هر اقدام و تلاشی برای حل مسائل، ابتدا مطمئن شوید که آیا اصلاً مسئله ای وجود دارد یا خیر

نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : مایکل مسافر اتوبوس،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

از مدیر موفقی پرسیدند:

"راز موفقیت شما چه بود؟

" گفت: «دو کلمه» است.  

آن چیست؟

 «تصمیم‌های درست»  و شما چگونه تصمیم های درست گرفتید؟

پاسخ «یک کلمه» است!

  آن چیست؟

«تجربه»  و شما چگونه تجربه اندوزی کردید؟

 پاسخ «دو کلمه» است!

آن چیست؟

  «تصمیم های اشتباه»

شرح حکایت به گفته پیتر دراکر ، موفقیت مدیران در گرو استفاده از 

تجربیات و نصایح بزرگان مدیریت است

 از دیگر سو، تصمیم گیری مهمترین بخش وظیفه مدیران است.

تلفیق استفاده از تجربیات بزرگان و تصمصم گیری صحیح و به موقع

 نقش بسیار مهمی در موفقیت مدیران دارد.

نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : از مدیر موفقی پرسیدند:،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

 

تا باران نباشد، رنگین کمانی نیست...

تا تلخی نباشد، شیرینی نیست...

تا غمی نباشد، لبخندی نیست..

تا مشکلات نباشند، آسایشی وجود نخواهد داشت...

 

پس همیشه به خاطر داشته باش:

 

هدف این نیست که هرگز اندوهگین نباشی، هرگز مشکلی نداشته باشی،

هرگز تلخی را نچشیده باشی...

همین دشواری‌ها هستند که از ما

انسانی نیرومندتر و شایسته‌تر می‌سازند،

و لذت و شادی را برای ما معنا می‌کنند.

نوع مطلب : اخلاقی، 
برچسب ها : تا باران نباشد،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

 

تلاش برای بهبود و استفاده مؤثر و كارآمد از منابع گوناگون چون نیروی كار سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات، هدف تمامی مدیران سازمانهای اقتصادی و واحدهای تولیدی صنعتی و مؤسسات خدماتی می باشد. وجود ساختار سازمانی مناسب، روشهای اجرائی كارآمد، تجهیزات و ابزار كار سالم، فضای كار متعادل و از همه مهمتر نیروی انسانی واجد صلاحیت و شایسته از ضروریاتی می باشند كه برای نیل به بهره وری مطلوب باید مورد توجه مدیران قرار گیرد. مشاركت كاركنان در امور و تلاشهای هوشیارانه و آگاهانه آنان همراه با انضباط كاری می تواند بر میزان بهره وری و تعمیر برای بهبود بهره وری بویژه در یك محیط متلاطم و توأم با ناامنی تأثیر گذارد. روح فرهنگ بهبود بهره وری باید در كالبد سازمان دمیده شود كه در آن میان نیروی انسانی هسته مركزی را تشكیل می دهد.

یكی از مهمترین اهداف در هر سازمان ارتقاء سطح بهره وری آن است و با توجه به اینكه انسان در ایجاد بهره وری نقشی محوری دارد درخواستهای او در سازمان اثری كلیدی بجا می گذارد. در این مقاله به صورت خلاصه به تعاریف، تاریخچه، اهمیت بهره وری و همچنین عوامل مؤثر در ارتقاء ایجاد شرایط لازم برای بهبود بهره وری نیروی انسانی و عوامل مؤثر در  كاهش بهر وری نیروی انسانی می پردازیم.

- تعریف بهره وری

بهره وری عبارت است از به حداكثر رساندن استفاده از منابع، نیروی انسانی و تمهیدات به طریق علمی به منظور كاهش هزینه ها و رضایت كاركنان، مدیران و مصرف كنندگانادامه مطلب


نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : بهره وری در منابع انسانی،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396

 

گوته می گوید:

 

«اگر ثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند»

«اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری زندگی می کنند»

«اگر زیبا نیستی برخورد درست با زشتی هم وجود دارد»

«اگر جوان نیستی، همه با چهره پیری مواجه می شوند»

«اگر تحصیلات عالی نداری با کمی سواد هم می توان زندگی کرد»

«اگر قدرت سیاسی و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به معدودی انسان هاست»

«اما، اگر «عزت نفس نداری»، هیچ نداری»


نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : گوته می گوید:،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396

 

 روش‌های ارزیابی عملکرد در مدیریت منابع انسانی

ارزیابی عملکرد فرایندی است که در آن عملکرد کارکنان را برای رساندن سازمان به اهدافش مورد سنجش قرار می‌دهد. راه‌ها و ابزارهای مختلفی برای برقراری استانداردهای عملکردی کارکنان و نهایتا ارزیابی عملکرد وجود دارد. می‌توان روش‌های ارزیابی را در سه گروه کلی قرار داد.

۱. استانداردهای مطلق (قطعی)

این استانداردها عملکرد کارکنان را نسبت به استانداردهای تعیین شده مقایسه می‌کند. در این تکنیک ارزیابی، کارکنان مستقل از سایر کارکنان گروه سنجیده می‌شوند. همچنین این فرایند خصوصیات و رفتار شغلی کارکنان را بر اساس استانداردهای مطلق مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. در ادامه به برخی از روش‌های استاندارد مطلق اشاره می‌کنیم.

الف. روش ارزیابی رویداد بحرانی

این روش بر واکنش (رفتار شغلی) کارکنان در شرایط بحرانی تمرکز می‌کند. سرپرست‌ها واکنش کارکنان را در شرایط بحرانی مشاهده می‌کنند. ارزیاب بررسی می‌کند که کارکنان به‌ چه شکلی با بحران مواجه شده‌اند.

مزایای روش ارزیابی رویداد بحرانی

به واکنش افراد در مواجهه با بحران نگاه می‌کند.

می‌توان فهمید کدام‌یک از کارکنان واکنش مطلوبی در این شرایط دارند.

این روش بیش از خصوصیات فردی، عملکرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این روش بر پایه‌ی عمل صورت گرفته از سوی کارکنان است که این موضوع تأثیر پیش‌داوری‌ها و تعصبات را کاهش می‌دهد.

برای ارائه‌ی بازخورد عملکرد کارکنان به آنها مفید است.

معایب روش ارزیابی رویداد بحرانی

چون این روش نیاز به نظارت مداوم و کاغذبازی دارد، زمان و انرژی زیادی را از سرپرست‌ها می‌گیرد.

تعیین بزرگی بحران و مقایسه‌‌ی این رویدادها دشوار است. در نتیجه مقایسه و طبقه‌بندی کارکنان هم به تبع آن سخت می‌شود.

فقط بر روی شرایط بحرانی یا شرایط غیرعادی برای ارزیابی کارکنان تمرکز می‌کند.
ادامه مطلب


نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : روش‌های ارزیابی عملکرد در مدیریت منابع انسانی،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396

 

 

 

آدم هایی هستند که وقتی خوشحالی،کنارت نیستند،

چون حسودند...

وقتی غمگینی در آغوشت نمیگیرند،

چون خوشحالند...

وقتی مشکل داری به ظاهرهمدردند،اما در واقع بی خیال تو هستند...

امـا،وقتی خـودشان مشکل دارند،با تو خیلی مهربانند..

این ها بدبخت ترین انسان های روی زمین هستند!

که هیچ  آرامشى در زندگى ندارند..!!

 

پائولوکوئلیو

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : پائولوکوئلیو،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396


تصمیم گیری قاطع

 

رفتار شما از توانایی‌هایتان منشا میگیرد . یکی از مشخصه های اعتماد به نفس،تصمیم گیری های فرد است . اصولا افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند اصولا قادر نیستند رفتارهای ثابت و مشخصی را از خود نشان دهند . برای اینکه بتوانیم رفتار ثابتی داشته باشیم،باید با قاطعیت بیشتری حرف بزنیم و عمل‌کنیم . فردی باشید که به اندیشه ها،اعمال و علایق‌تان احترام میگذارید .

برای خود ارزش قائل باشید و فقط تلاش نکنید تا خواسته‌های دیگران را به انجام برسانید . سعی کنید در حد توان به دیگران کمک کنید اما این کمک کردن نباید مهم‌ترین شاخصه شما شناخته شود و دیگران شما را انسان فداکار یا خادمی بشناسند . آنها باید شما را انسان منطقی بدانند که در حد توان به دیگران کمک می‌کنید نه تحت هر شرایطی .

تلاش کنید شخصیت مستقلی داشته باشید .

دکتراحمد حلت

نوع مطلب : مدیریتی، 
برچسب ها : تصمیم گیری قاطع،
لینک های مرتبط :
دکتر بهرام جاویدی نژاد
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

تاریخ روز